Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Psychologia koloru - jak dobrać kolor do pomieszczenia?Kolor ma znaczenie. W ogromnym stopniu oddziałuje na nasz nastrój. Dlatego, będąc otoczonym przez konkretną barwę, warto wiedzieć, jak ona na nas wpływa. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając kolor ścian.

Remontujemy mieszkanie. Wybieramy się więc do sklepu budowlanego i stajemy przed ogromną ścianą z tysiącami różnych kolorów. Zadzieramy nos w górę, szukając barwy zgodnej z naszymi wyobrażeniami. Znajdujemy kilka podobnych do siebie, ale inne kolory zaczynają być równie kuszące, a wraz z nimi zmienia się nasza wizja mebli i całego charakteru pomieszczenia. Kolorowy zawrót głowy – więcej odcieni zna tylko Photoshop. Jak więc wybrać idealny dla nas kolor? Skoro już jesteśmy w naszej głowie, to warto kierować się psychologią.

Każda barwa inaczej na nas wpływa, dlatego najlepiej dobrać ją odpowiednio do pomieszczenia. Należy zauważyć, że najważniejszym podziałem kolorów jest rozróżnienie barw ciepłych i zimnych, dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na odcienie, różniące się między sobą nawet w minimalnym stopniu.

Kolory ścian do jadalni

W kuchni i jadalni wszystko kręci się wokół jedzenia. Jeśli zatem marzy nam się przejście na dietę, najlepiej pomalować całe pomieszczenie na niebiesko albo przynajmniej jeść z talerzy w tej barwie. Wszystko dlatego, że niebieskie odcienie zniechęcają do jedzenia jak żadne inne kolory. Farba pomarańczowa czy czerwona natomiast rozbudzi w nas lwa – barwa ta przyczynia się do produkcji soków trawiennych i potęguje uczucie głodu nawet u największych niejadków. Nic dziwnego, że chińskie restauracje przyciągają tak wielu smakoszy.

Na jaki kolor pomalować sypialnię?

W sypialni również sprawdzi się błękit, który pozwala obniżyć ciśnienie, ale też kolor bladofioletowy i zielony. Wszystkie one sprawią, że łatwiej się zrelaksujemy i odprężymy. Czerwony natomiast działa odwrotnie – pobudza do działania i zwiększa aktywność mózgu, co raczej będzie nam nie na rękę, jeżeli przed nocnym wypoczynkiem będziemy chcieli się wyciszyć i odstresować.

Pokój pracy – kolory pomagające w koncentracji

Miejsce, w którym zazwyczaj pracujemy, powinno pomagać nam się skoncentrować na bieżących zadaniach, a jednocześnie pobudzać kreatywność. Świetnym wyborem są naturalne barwypiaskowe czy zielone – taki powrót do korzeni z pewnością spodoba się naszemu mózgowi, który poczuje się jak w typowym dla siebie środowisku. Ciekawym pomysłem jest stylizacja pokoju pracy zimnymi kolorami – tworzą one klimat nowości i świeżości, który również rozbudza naszą pomysłowość, a jednocześnie nas nie rozprasza. .

Barwy do pokoju dla dziecka

Pomieszczenie, które dorasta razem z naszym dzieckiem – jego pokój. Najmłodsze dzieci rozpoznają przede wszystkim wyraziste kolory, dlatego w takim miejscu najlepiej wybrać zdecydowane połączenia intensywnych barw. Starsze dzieci z pewnością same podpowiedzą nam, co najbardziej im się podoba. Warto wiedzieć, że najlepiej sprawdzają się kontrasty – na przykład dwie ściany żółte i dwie zielone, dlatego że nadmiar danego koloru przynosi wprost przeciwne efekty niż zamierzone. Zielony uspokaja, ale jeśli pomalujemy nim wszystkie ściany, zacznie działać usypiająco. Popularne są barwy ciepłe, jednak należy pamiętać, że zbyt intensywne odcienie pobudzają dziecko, co nie zawsze jest korzystne.

 W jaki sposób kolor na nas działa?

Kolor może wpływać nawet na osoby niewidome. Jest on przekazywany przez światło, czyli energię. Skoro każda barwa ma inną długość to w inny sposób wpływa na nasz organizm, a konkretnie na neurony i w efekcie hormony. Ot i cała filozofia. A raczej fizyka. Nic więc dziwnego, że tak popularna jest terapia kolorami.

Z taką świadomością możemy wrócić do sklepu budowlanego, ponownie stanąć przed panoramą z kolorami i podjąć decyzję nie na chybił-trafił, a najlepszą dla naszego samopoczucia i zdrowia.