Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Prawdziwe pasywne okno ALUPROF MB-104 Passive



Budownictwo energooszczędne jest obecnie standardem. Coraz większego znaczenia nabiera jednak budownictwo pasywne, charakteryzujące się najwyższymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków.

Pozwala ono ograniczyć zużycie energii, co sprawia że obiekty wznoszone w tej technologii są zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne – minimalizują bowiem emisję gazów cieplarnianych i zużycie surowców.  Budowa domu pasywnego wymaga jednak zastosowania elementów najwyższej jakości o potwierdzonych parametrach. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom firma Aluprof wprowadziła do swojej oferty nowoczesny system okienny MB-104 Passive, który uzyskał certyfikaty Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstandt.

Elementem wyróżniającym współczesne budownictwo jest wzrost liczy przeszkleń. Do ich konstrukcji nie wykorzystuje się jednak standardowych materiałów, a systemy o najlepszych parametrach. Branża stolarki nieustannie rozwija swoje produkty, wyprzedzając niejednokrotnie wymagania wynikające z przepisów budowlanych, jednak częstym zarzutem kierowanym pod adresem najnowszych produktów jest ich wysoka cena i brak potwierdzenia deklarowanych parametrów.

Aluprof S.A. - lider w produkcji innowacyjnych rozwiązań pozwalających na tworzenie obiektów nie tylko pięknych, ale także funkcjonalnych, opracował nowy system MB-104 Passive. Produkt łączy w sobie duże możliwości techniczne, doskonałą ochronę cieplną i estetykę, uzyskał także certyfikaty potwierdzające deklarowane przez producenta współczynniki izolacyjności termicznej. MB-104 Passive posiada trzykomorowe profile, w których centralna część pełni rolę komory izolacyjnej o szerokości 60 lub 61 mm. System występuje w dwóch wersjach budowy, zależnych od wymaganej izolacyjności termicznej: wersji SI oraz wersji AREO. W tym drugim przypadku wypełnienie przestrzeni pomiędzy przekładkami termicznymi stanowią wkłady z aerożelu. Aerożel to materiał  wytwarzany z wykorzystaniem nanotechnologii. W ponad 90 % składa się z powietrza, co zapewnia znakomite właściwości izolacyjne – są 3 razy lepsze od stosowanych powszechnie polistyrenu lub polietylenu, a jednocześnie lekkość - co jest dodatkowym atutem przy dużych przeszkleniach. Co ciekawe jest też bardzo wytrzymały może wytrzymać nacisk 4000 większy, niż jego masa.

Oba rozwiązania: MB-104 Passive SI oraz MB-104 Passive Aero pozwalają uzyskać znakomite parametry przenikania ciepła: przy zastosowaniu szkła 2-komorowego współczynnik Uw dla okna nie przekracza wartości 0,80 W/(m²K). Zostało to potwierdzone certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt. Ośrodek ten jest jednym z czołowych organów promujących idee budownictwa pasywnego. Kryteria przyjęte w ocenach PHI Darmstadt należą do najbardziej restrykcyjnych, dlatego certyfikaty tego instytutu są gwarancją, że produkt może być montowany w budynkach o parametrach pasywnych.

Dzięki specjalnym kształtom dwukomponentowej uszczelki centralnej oraz uszczelkom przyszybowym i przymykowym okna charakteryzują się znakomitą szczelnością na przenikanie wody i infiltrację powietrza. Dodatkowo większość uszczelek montowanych jest są w sposób ciągły tzn. nie są przycinane w narożach -  końce łączy się w połowie górnych poprzeczek.

System MB-104 Passive to także troska o stronę wizualną budynku. Dostosowanie głębokości kształtowników sprawia że skrzydło oraz ościeżnica łączą się dając efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej. Z kolei głębokie osadzenie uszczelek przyszybowych sprawia, że są one mało widoczne od strony wewnętrznej, co także podnosi estetykę okien. W oknach można stosować zawiasy niewidoczne lub tradycyjne, klamki z widoczną rozetą lub bezrozetowe a także systemowe szprosy naszybowe.

Cechy charakterystyczne systemu MB-104 Passive:

  • Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 95 mm (ościeżnica), 104 mm (skrzydło).
  • Konstrukcja okien i drzwi systemu nie wymaga wykonania żadnych nietypowych czynności na etapie produkcji.
  • Listwy przyszybowe o kształcie zamkniętym, zarówno w wersji Standard jak i Prestige, pozwalają na wytrzymałe zamocowanie wypełnień, co znacznie ułatwia uzyskanie konstrukcji antywłamaniowych.
  • Zakresy możliwych do zaszklenia grubości szyb: ościeżnica okna – od 25,5 do 72 mm, skrzydło okna – od 34,5 do 81 mm. Szeroki zakres zaszklenia pozwala na montaż wszystkich spotykanych na rynku typów szyb dwu- i trzykomorowych, akustycznych lub antywłamaniowych.
  • Drenaż profili można wykonać w wersjach: krytej lub widocznej z dekoracyjną zaślepką.










Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 80 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Lider Rynku 2013, Konsumencki Lider Jakości 2013, Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia”, która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.


Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.

Aluprof PRESS BOX