Wśród nowości w zakresie techniki grzewczej i instalacyjnej marki FERRO na szczególną uwagę zasługują zestawy: pompowe z zaworem różnicowym, wymiennikowo-pompowe z pompami GPAII, mieszające 1” z zaworem 3-drogowym i elektroniczną pompą cyrkulacyjną 25-4.
Ciekawym rozwiązaniem w ofercie firmy FERRO jest zestaw pompowy z zaworem różnicowym. Grawitacyjny zawór różnicowy zapewnia ochronę kotła na paliwa stałe przed nadmiernym wzrostem temperatury a w konsekwencji wzrostem ciśnienia. Ochrona w tym zakresie jest szczególnie istotna w przypadku, gdy dojdzie do przerwy w dostawie energii elektrycznej lub w czasie awarii pompy. Poszczególne elementy zestawu, z wyjątkiem pompy i zaworu, są wykonane ze złączek mosiężnych. W zespole znajdują się filtry siatkowe oraz dwa zawory odcinające, które zapewniają szybką wymianę pompy nawet podczas pracy instalacji.
Zawór ciśnieniowy grawitacyjny wytrzymuje maksymalną temperaturę pracy do 110°C i ciśnienie pracy do 0,7 MPa (7 bar). Kula znajdująca się w jego wnętrzu jest wykonana z gumy EPDM. Producent gwarantuje szczelność przy ciśnieniu do 1,0 MPa. Do wyboru są zestawy z zaworem różnicowym 1” (kod ZR1X60ZGPA), 1 1/4” (kod ZR2X60ZGPA) oraz 1 1/2” (kod: ZR3X60ZGPA).
Zestawy wymiennikowo-pompowe z oferty firmy FERRO bazują na elektronicznych pompach cyrkulacyjnych. Dzięki zespołom tego typu można połączyć instalacje systemu otwartego i zamkniętego oraz inne systemy wymagające przekazania ciepła bez kontaktu płynów w obiegu pierwotnym i wtórnym. Zestaw składa się z wymiennika płytowego ze skuteczną izolacją termiczną. Oprócz tego zespół zawiera pompy cyrkulacyjne, wskaźnik temperatury oraz zawory odcinające i filtry siatkowe. Szczelność jest gwarantowana przy ciśnieniu do 1,0 MPa.
W zestawach dostępne są wymienniki 10 i 20-płytowe (z pompami 25-4) oraz 24- i 30-płytowe (z pompami 25-6), które mogą pracować w odpowiednich zakresach mocy: 10-15 kW (kod IC8X1040ZGPA), 15-25 kW (kod IC8X2040ZGPA), 25-30 kW (kod IC8X2460ZGPA) oraz 35-45 kW (kod IC8X3060ZGPA).
Zestaw pompowy wyposażony w 3-drogowy zawór mieszający zapewnia obniżenie temperatury w niskotemperaturowych obiegach grzewczych występujących np. w ogrzewaniu podłogowym. Za kontrolę temperatury cieczy zarówno od strony zmieszania, jak i powrotu instalacji odpowiadają termometry tarczowe. W podmieszaniu w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego wykorzystuje się czynnik roboczy z przewodu powrotnego oraz w odpowiedniej proporcji czynnik zasilający. W efekcie temperatura cieczy jest taka, jakiej wymaga instalacja z uwzględnieniem wymagań użytkowników instalacji.
Zawór mieszający może współpracować z siłownikiem elektrycznym SE320, którego praca jest nadzorowana przez sterownik.
Wszystkie opisane zestawy łączy jedna cecha wspólna w postaci zastosowania pomp elektronicznych. Zapewniają one energooszczędność, bowiem w zależności od trybu pracy w odniesieniu do tradycyjnych urządzeń sterowanych manualnie, zapotrzebowanie na energię elektryczną może być o 2-5 razy mniejsze. Gwarantowana jest przy tym taka sama wysokość podnoszenia.
FERRO S.A. (PRESS BOX)