Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Stolarka aluminiowa - dlaczego ten trend rośnie w siłę?

 Polska jest europejskim liderem w zakresie eksportu okien i drzwi aluminiowych i drugim co do wielkości eksporterem na świecie1. Również na rodzimym rynku widać coraz większe zainteresowanie stolarką aluminiową. Czy to chwilowa tendencja lub moda, a może jednak stały trend? Jakie czynniki odpowiadają za popularność rozwiązań opartych na aluminium? Prezentujemy opinie przedstawicieli branży.


Tomasz Czupryniak, kierownik działu badań i rozwoju KRISPOL

Coraz większa popularność systemów aluminiowych wynika przede wszystkim z ich właściwości fizycznych, które przekładają się na komfort użytkowania stolarki okiennej oraz szersze możliwości zastosowań niż w przypadku innych systemów.

Wybierając stolarkę aluminiową, kierujemy się wizją odważnych projektów architektonicznych z obszernymi przeszkleniami. Okna aluminiowe odznaczają się lekkością i wysoką statyką, co sprawia, że idealnie nadają się do konstrukcji o wymiarach wykraczających poza standardy stolarki PCW.

Konstrukcje aluminiowe, dzięki smukłej budowie, prostokątnej formie, zlicowanym powierzchniom skrzydeł z ościeżnicami, wąskim przylgom, a przede wszystkim niskim przekrojom profili ramy i skrzydła, zapewniają większy dopływ światła dziennego, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.

Charakterystyczny styl okien aluminiowych podkreśla również ich lakierowanie. Stosowanie strukturalnych farb proszkowych to wysokiej klasy rozwiązanie, które w przypadku stolarki aluminiowej zapewnia łatwe utrzymanie w czystości i brak śladów palców przy codziennym użytkowaniu.

Choć okna aluminiowe są droższą opcją w porównaniu z oknami PCW, to ich wybór przekłada się na prestiż inwestycji, większy dostęp do najnowszych technologii, znakomite parametry techniczne oraz wyraźnie odczuwalny komfort użytkowania. Natomiast w przypadku okien podnoszono-przesuwnych (HST) poziom cenowy modeli opartych na profilach aluminiowych i tych z PCW jest porównywalny.

Na popularność systemów aluminiowych wpływa z pewnością fakt, że ich producenci oferują także wytrzymałe profile dylatacyjne ze wzmocnieniem, co jest kluczowe przy wyborze modnych, ciemnych kolorów. Zapewniają także skuteczną kompensację zmian termicznych, co ma ogromne znaczenie w okresie letnim. Ponadto konstrukcje aluminiowe umożliwiają zastosowanie stałych przeszkleń w ościeżnicy, co dodatkowo zwiększa ilość wpadającego światła.

Aluminium to lekki materiał, który sprawia, że skrzydła drzwi tarasowych HST są lżejsze i bardziej komfortowe w obsłudze niż skrzydła wykonane w innych materiałach.

Szymon Myśliwiec, dyrektor ds. aluminium w All Windows Group Sp. z o.o.

Zainteresowanie ślusarką aluminiową stale rośnie, zarówno w sektorze budownictwa komercyjnego, jak i wśród klientów indywidualnych, którzy mają coraz większą świadomość zalet konstrukcji aluminiowych. Wśród najważniejszych warto wymienić: energooszczędność, estetykę, funkcjonalność oraz niezrównaną trwałość w porównaniu z innymi materiałami wykorzystywanymi w produkcji stolarki okienno-drzwiowej. Aluminium wyróżnia się nie tylko tymi atutami. Jego konstrukcyjne możliwości, szczególnie w zakresie drzwi wejściowych i systemów podnoszono-przesuwnych HST, są znacznie większe niż w przypadku konkurencyjnych materiałów.

Zastosowanie drzwi podnoszono-przesuwnych HST w profilach aluminiowych umożliwia realizację projektów o coraz większych wymiarach, co doskonale koresponduje z trendami nowoczesnego budownictwa. Obserwując codzienne realizacje i zapytania naszych klientów, zauważamy rosnącą tendencję do wybierania dużych przeszkleń. Dzięki odpowiedniemu doborowi szyb można osiągnąć wysoki poziom energooszczędności, okucia zaś, na przykład te o zwiększonej odporności na włamanie, zapewniają dodatkową ochronę przed niepożądanymi gośćmi. Klienci zwracają uwagę zarówno na właściwości profili, jak i na rodzaj okuć i dodatkowe systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Wielu decyduje się także na pełną automatykę, dzięki której obsługa nawet bardzo dużych drzwi tarasowych HST sprowadza się do naciśnięcia przycisku na pilocie lub ikony w smartfonie.

Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska

Coraz większe zainteresowanie ślusarką aluminiową to, w mojej opinii, nie chwilowa tendencja, ale długotrwały trend. Wynika to z tego, że dzięki wyjątkowym właściwościom technicznym i użytkowym profile aluminiowe mają przewagę nad innymi materiałami, z których produkuje się okna i drzwi. I dopóki nie zostanie wynaleziony jeszcze lepszy materiał, ten trend się nie zmieni. Opracowanie takiego materiału to trudny i długotrwały proces, wymagający wielu badań i testów. Nowy materiał musiałby spełnić oczekiwania producentów dotyczące efektywności w masowej produkcji okien i drzwi, gdzie liczy się elastyczność, wytrzymałość oraz niska waga stosowanego materiału, a także łatwość jego kształtowania i obróbki. Równie ważne są takie cechy, jak: trwałość i bardzo dobre właściwości techniczno-użytkowe. Dlatego z pewnością aluminium jeszcze przez długi czas będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem producentów, a sektor ślusarki aluminiowej będzie się rozwijać. To na razie najlepszy materiał na dobre, trwałe, odporne na zużycie i efektowne konstrukcje okienne i drzwiowe.

Kolejny trend umacniający pozycję aluminium wynika z kwestii związanych z designem. Jeszcze kilkanaście lat temu w branży okiennej bardzo modne były wszelkie krągłości. Nazwa „soft line” i jej synonimy odmieniane były przez wszystkie przypadki. Powstawały zarówno „miękkoliniowe” profile z PVC, jak i ich odpowiedniki z aluminium oraz drewna. Obecnie ten trend jest w odwrocie, bo panuje moda na rozwiązania w stylu „loft”, charakteryzujące się dużymi rozmiarami, ostrymi, wyraźnie zaznaczonymi krawędziami i smukłością konstrukcji.

Systemy aluminiowe mają przewagę również dlatego, że narzędzia do tłoczenia aluminium są tańsze niż narzędzia do tłoczenia PVC czy kosztowne zestawy frezów do drewna. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, można śmiało stwierdzić, że coraz większe zainteresowanie systemami z aluminium to trend, który szybko nie przeminie.

1  Raport: Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce, wydanie X, wrzesień 2023.

 

Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box