Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Jak odnowić meble? Malowanie mebli domowymi sposobamiStare meble mogą nieść ze sobą sentyment i możemy być przyzwyczajeni do ich funkcjonalności, dlatego szkoda je wyrzucać. Jednak możemy im podarować kolejne życie, czyli świeży wygląd jak spod igły producenta!


Wystarczy moc kreatywności, zapał do pracy, oryginalne pomysły, a przede wszystkim – wiedza na temat tego, jak są najlepsze sposoby na odnowienie mebli. Jak można pomalować meble domowymi sposobami? I jak je do tego przygotować?

Farba do drewna – jak pomalować meble?

Jednym z pomysłów na odświeżenie mebli jest ich pomalowanie. Farba do drewna pozwala nie tylko na ukrycie wszelkich mankamentów, jakie powstały przez lata użytkowania, ale także na podarowanie ulubionym meblom świeżego wyglądu i ich wystylizowanie.

Aby farba do drewna idealnie spełniła swoje zadanie, musimy odpowiednio przygotować meble do renowacji.

1.    Zanim przystąpimy do oczyszczania i malowania, musimy wymontować z mebli te elementy, których nie będziemy malować – gałki, metalowe zawiasy, klamki, uchwyty.
2.    Obowiązkowo należy usunąć z mebla stare powłoki farb lub lakieru, nawet jeżeli nie pękają i nie łuszczą się – nie możemy nakładać świeżej emalii na zużytą, ponieważ efekt nie będzie zadowalający. Do usunięcia zniszczonych powłok malarskich możemy użyć scyzoryka, gruboziarnistego papieru ściernego lub środka chemicznego, który pomoże w rozpuszczeniu farb i lakierów. Po tych zabiegach możemy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego do wyrównania powierzchni.
3.    Oczyszczony mebel powinniśmy odkurzyć (odkurzaczem lub miotełką) oraz przetrzeć szmatką nasączoną w wodzie z detergentem, a następnie spłukać pianę.
4.    Ewentualne ubytki możemy wygładzić malarską szpachlówką i pozostawić do wyschnięcia.
5.    Możemy przygotować farby, pędzle, wałek i pozostałe sprzęty do malowania. Pędzel – do malowania trudno dostępnych miejsc, mały wałek – do wygodnego i równego malowania większych powierzchni.
6.    Powierzchnia przygotowana do renowacji powinna być całkowicie sucha i gładka!

Jak wybrać farbę do malowania mebli?

Jeżeli myślimy o odnowieniu starych mebli, niekoniecznie musimy wybierać tylko farby kryjące. Warto wiedzieć, z jakich innych środków dedykowanych malowaniu mebli można skorzystać, zwłaszcza że różnią się one właściwościami. Możemy wybrać:

•    lakiery – najczęściej bezbarwne, nadające połysk meblom i je zabezpieczające, uwidaczniające naturalne słoje drewna,
•    bejce, czyli impregnaty wnikające w strukturę drewna i uwidaczniające rysy słojów. Powinny zostać utrwalone za pomocą lakieru.
•    impregnaty koloryzujące, zabezpieczające i chroniące drewniane meble przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Ciekawy wyjątek – farby kredowe

Popularny styl vintage panuje nie tylko w modzie kobiecej i męskiej, ale odzywa się również w branży meblarskiej. Farby kredowe pozwalają w bardzo prosty sposób uzyskać efekt vintage na meblach. Nie musimy przygotowywać specjalnie mebli pod renowację – farbom kredowym nie wadzą warstwy lakierów czy farb, a nawet wręcz przeciwnie! Dzięki nim możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt nakładania się odcieni.

Dzięki farbom kredowym możemy w elegancki sposób postarzyć meble i zaprojektować wnętrze w stylu shabby chic, w którym dominują pastelowe kolory i klimat retro.

Farby kredowe nie wymagają pokrywania lakierem ani innym środkiem zabezpieczającym. Dzięki nim możemy uzyskać efekt przetarć i prześwitywania różnych kolorów. Zdecydowanie dla miłośników stylu vintage, eleganckich toaletek i komód, finezyjnych krzeseł i dekoracyjnych stołów.

Niewątpliwie producenci z branży meblarskiej oferują klientom szeroki wybór nowiutkich mebli w rozmaitych stylach, ale odnawianie starych mebli domowym sposobem jest nie tylko receptą na twórcze spędzenie czasu, ale również okazją do oryginalnego wystrojenia wnętrza. Retro, shabby chic, nowoczesny czy rustykalny – wybór stylu wnętrza zależy tylko od Ciebie i Twojej fantazji! I uwierz, że może przypominać zdjęcia wnętrz z katalogów – a na renowacji możesz sporo zaoszczędzić.


Wybierz najlepszy wilgotnościomierz do drewna z oferty sklepu internetowego mixtools.pl Oferujemy narzędzia do domu i ogrodu w przystępnych cenach. Zapraszamy!
mixtools.pl
trening w domu
W naszym sklepie znajdziesz wszystko do przeprowadzenia treningu w domu.
bachasport.pl
Porady prawne przez telefon - Szeroki zakres udzielanej pomocy w sprawach związanych m.in. z prawem karnym, prawem administracyjnym, prawem rodzinnym, prawem cywilnym. Sprawdź
porady-prawne.info.pl