Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Kilka sposobów na wykończenie drewna

Drewno to naturalny materiał, który jest częstym elementem wykończeniowym i dekoracyjnym domów. Nie ma się co dziwić, bo w dużej mierze odpowiada za przytulny klimat naszych wnętrz. Przyjrzyjmy się bliżej, jak można go wykończyć, aby był dobrze zabezpieczony i nadał oryginalny charakter pomieszczeniom.


Na początku jednak ustalmy, co będziemy wykańczać. Innych środków użyjemy do pokrycia dużych powierzchni, takich jak np. podłogi czy schody, a zupełnie odmiennych do niewielkich dekoracji – ramek drewnianych czy skrzyneczek na biżuterię. Warto też przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć (np. zdobniczy czy jedynie ochronny) i wtedy odpowiednio dobrać właściwy preparat. Po takiej krótkiej weryfikacji nie pozostaje nic innego, jak przejść do dzieła!

Lakierowanie
Lakier do drewna stosowany jest często jako środek, który ma zabezpieczać przed skutkami nadmiernej eksploatacji, m.in. przed ścieraniem powierzchni. Używamy go m.in. do podłóg, balustrad, drzwi czy do boazerii. – Dobrą ochroną dla drewna będą lakiery oparte na żywicy poliuretanowej i akrylowej, utwardzającej się podczas odparowania rozpuszczalnika. Aby zaoszczędzić czas, warto zdecydować się na produkty, które nie wymagają wcześniejszego użycia lakieru podkładowego – podpowiada Dorota Turska, Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii budowlanej. Proces lakierowania nie jest trudny i można go wykonać w kilku krokach:

* Przygotuj powierzchnię, czyli usuń wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy czy resztki starych lakierów, na końcu oszlifuj
* Jeżeli w podłożu występują ubytki, uzupełnij je masą szpachlową do drewna, następnie wyrównaj, wygładź i poczekaj aż wyschnie
* Lakier przed otworzeniem najlepiej wstrząsnąć
* Do nałożenia preparatu, użyj szerokiego pędzla o długim, miękkim, naturalnym włosiu, ew. wałka
* Aplikuj lakier pasmami wszerz (najlepiej pod światło), do uzyskania cienkiej, jednolitej powłoki
* Jeżeli producent zaleca, nałóż kolejne warstwy. Pamiętaj, że aplikacja powinna nastąpić po wyschnięciu poprzedniej warstwy (ok. 4-5 godzin). Warto również powłokę lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (nr 180-240) i dokładnie odpylić
* Prace najlepiej prowadź w temperaturach „pokojowych” – +15 ?C do +30 ?C

Bejcowanie i emaliowanie
Bejcę używamy głównie w celach dekoracyjnych. Preparaty tego typu podkreślają słoje drewna, a także barwią powierzchnię. Producenci zazwyczaj oferują wiele kolorów (np. białe, pomarańczowe, niebieskie czy czarne), dzięki którym można uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne. – Bejce bardzo dobrze sprawdzą się przy odnawianiu mebli, ich użycie może nadać starym elementom dekoracyjnym zupełnie nowy charakter. – komentuje Dorota Turska z Dragon Poland. Proces aplikacji preparatu jest bardzo zbliżony do tego przy nakładaniu lakieru, z tą różnicą, że bejca o wiele szybciej wysycha. Pamiętajmy, żeby po jej nałożeniu, użyć jeszcze lakieru w celu zabezpieczenia powierzchni. Z kolei, jeżeli nie przepadamy za używaniem pędzli czy wałków, skorzystajmy z prostszych metod wykończenia drewna. Jedną z nich jest nałożenie emalii w aerozolu. Wcześniej oczywiście należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Przed użyciem najlepiej wstrząsnąć preparat i rozpylić w odległości ok. 30 cm od podłoża. Miejmy na uwadze fakt, że nałożenie kilku cienkich warstw da nam atrakcyjniejszy efekt niż aplikacja jednej grubej.


Wykończenie drewna nie należy do skomplikowanych czynności. Jednak, jak przy wszystkich pracach remontowych, tak i tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o dokładności. Prawidłowa aplikacja i użycie dedykowanych preparatów, na pewno zbliżą nas do wymarzonego efektu.